🗓 Miesiące po angielsku - ciekawsze niż myślisz - Talkersi.pl
Przejdź do treści

Miesiące po angielsku – ciekawsze niż myślisz

Miesiące po angielsku – ciekawsze niż myślisz

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, komunikacja między ludźmi na całym świecie jest obecnie błyskawiczna. W każdej chwili możemy zadzwonić do kolegi z Japonii, napisać na WhatsAppie do cioci w USA lub połączyć się na callu z koleżanką z pracy w Brazylii.

Teraz, gdy staliśmy się obywatelami świata, język angielski jest naszą przepustką do swobodnych konwersacji w codziennych sytuacjach. Znajomość takich podstaw jak nazwy miesięcy przyda nam się w luźnych rozmowach w biurze, w trakcie rezerwowania biletów na zagraniczne wakacje, organizowania spotkań biznesowych, a także wypełniania międzynarodowych dokumentów.

Czy jednak nauka tych 12 słówek może być interesująca? Po przeczytaniu tego artykułu, z pewnością, uznasz, że tak! Dowiesz się skąd wzięły się angielskie nazwy miesięcy, a także poznasz wiele ciekawostek z nimi związanych.

Pochodzenie nazw miesięcy po angielsku

Podczas gdy w języku polskim nazwy miesięcy wywodzą się głównie od skojarzeń z naturą i zjawiskami atmosferycznymi, miesiące po angielsku mają swoją genezę w łacińskich nazwach wybranych przez starożytnych Rzymian.

Część z nich nadano na cześć bogów, wydarzeń i bohaterów narodowych, których imiona postanowiono utrwalić w świadomości ludzi po wsze czasy. Niektóre zaś mają bardziej prozaiczne korzenie.

Podział roku na 12 miesięcy

Jeżeli do tej pory myślałeś, że rok zawsze liczył 12 miesięcy, bardzo się zdziwisz. W starożytnym kalendarzu rzymskim, na początku, uznawano istnienie tylko dziesięciu miesięcy, z których 6 miało trzydzieści dni, a 4 trzydzieści jeden. Pierwszym z miesięcy był marzec. Po grudniu zaś, ostatnim z nich, zaczynał się „martwy okres”, który nie zasługiwał na własną nazwę.

Dopiero po wielu latach zdecydowano się na dodanie kolejnych dwóch miesięcy – stycznia i lutego. Następnie zaś przesunięto je na początek roku.

miesiące po angielsku
Photo: Olga Vilkha, Unsplash.com

Styczeń – January

(łac. Ianuarius)

Nazwa tego miesiąca pochodzi od imienia staroitalskiego boga Janusa, czczonego w starożytnym Rzymie opiekuna drzwi, przejść i bram, a także wszystkich początków i końców. W starożytnych wierzeniach jego postać miała dwie twarze, by wzrok móc kierować na przyszłość i przeszłość.

Postać Janusa bardzo pasuje do stycznia, który rozpoczyna się momentem przejścia ze starego w nowy rok. Dla większości z nas to świeży początek i „czysta kartka” – idealny czas na noworoczne postanowienia i planowanie celów na najbliższe 12 miesięcy.

Luty – February

(łac. Februarius)

Korzenie angielskiej nazwy lutego sięgają starożytnego Rzymu, gdy 15. dnia miesiąca obchodzono święto Februa/Februalia, festiwal oczyszczenia. Organizowane było na cześć italskiego boga Februusa, odpowiedzialnego za podziemia i oczyszczenie.

Ze względu na to, że przez długi czas Februarius traktowany był jako ostatni, 12. miesiąc, wykonywane rytuały miały za zadanie „zmyć” z uczestników pozostałości odchodzącego roku.

Choć luty liczy zaledwie dwadzieścia osiem dni (lub dwadzieścia dziewięć dni, gdy przypada rok przestępny), w oczekiwaniu na wiosnę często nie możemy doczekać się jego końca.

poleć Talkersów i zgarnij darmowe lekcje angielskiego

Marzec – March

(łac. Martius)

Ten, niegdyś uznawany za pierwszy, miesiąc kalendarzowy, zawdzięcza swoją nazwę rzymskiemu bogowi wojny, Marsowi. W starożytnych czasach był to bowiem moment, w którym, po niekorzystnym okresie zimowym, wznawiano kampanie militarne.

Współcześnie również jest swoistym początkiem, ponieważ równonoc, przypadająca z 20 na 21 marca, rozpoczyna wiosenne miesiące. Natura przygotowuje się do rozkwitu, a my zrzucamy z siebie ciężar długiej zimy.

Kwiecień – April

(łac. Aprilis)

Nazwa tego miesiąca, prawdopodobnie, powstała z inspiracji łacińskim słowem „aperire”, czyli „otwierać”.

W poetyckim tonie podkreśla to wyjątkowość kwietnia jako okresu budzenia się przyrody do życia i otwierania się pąków kwiatów.

Maj – May

(łac. Maius)

To imię rzymskiej bogini Mai, Matki-Ziemi, opiekunki wiosny i odradzania się natury, uznawane jest za możliwe źródło nazwy jednego z najpiękniejszych miesięcy w roku.

Maj jest miesiącem bujnego rozkwitu przyrody, pełnym woni kwiatów i świeżej zieleni drzew. Poświęcenie go bogini Mai wydaje się być oczywistym wyborem.

bogini Junona
Bogini Junona

Czerwiec – June

(łac. Iunius)

Łacińska nazwa czerwca miała uhonorować boginię Junonę (łac. Iuno), rzymską opiekunkę małżeństwa, kobiet i rodzin, żonę boga Jowisza.

„June is the gateway to summer”„Czerwiec to brama do lata”, jak stwierdziła, w jednej ze swoich książek, autorka Jean Hersey. To miesiąc, który rozpoczyna letnie miesiące, najczęściej wybierane przez zakochanych na moment zaślubin.

Któż inny zatem byłby dla niego lepszym patronem niż bogini Junona?

Lipiec – July

(łac. Quintilis, następnie Iulius)

Pierwotna nazwa lipca, nadana przez starożytnych Rzymian, nie była imponująca. Jako ówczesny piąty miesiąc roku (licząc od marca), nazywał się Quintilis od łac. quintus, czyli piąty.

Jednakże po śmierci Gajusza Juliusza Cezara, który przyczynił się do reformy kalendarza, miesiąc ten poświęcono jego pamięci, nadając mu nazwę Iulius. Ten sam zabieg zastosowano w następnym miesiącu – sierpniu.

Juliusz Cezar
Juliusz Cezar

Sierpień – August

(łac. Sextilis, następnie Augustus)

Podobnie jak w przypadku lipca, sierpień w starożytnym Rzymie nosił prostą nazwę Sextilis od łac. sextus, czyli szósty. Był bowiem szóstym miesiącem w kalendarzu rzymskim.

W 8 r.n.e. postanowiono jednak nazwać go na cześć cesarza Oktawiana Augusta i tak powstał Augustus.

Wrzesień – September

(łac. September)

September, wg dawnego kalendarza, jest siódmym miesiącem, dlatego jego nazwa pochodzi wprost od łacińskiego septem, czyli siedem.

Wrzesień, rozpoczynający miesiące jesienne, to okres stopniowego przechodzenia do spokojniejszego rytmu, charakterystycznego dla tej pory roku. Wciąż możemy jednak liczyć na piękne dni, które otaczają nas feerią ciepłych barw. Bardzo ładnie ujął to zjawisko w słowa brytyjski filozof Bernard Williams, pisząc: „September tries its best to have us forget summer”Wrzesień robi co może, żebyśmy zapomnieli o lecie.

Przeczytaj również artykuł: Pory roku po angielsku >>>

Październik – October

(łac. October)

October pochodzi od łacińskiego słowa octo, czyli osiem. Był to bowiem, pierwotnie, ósmy miesiąc w rzymskim kalendarzu.

Dla nas październik to szczytowy moment jesieni, gdy jeszcze upajamy się jej walorami i przychylnością pogody.

Chcesz poznać zwyczaje dot. Halloween w USA i Wielkiej Brytanii oraz historię tego święta? Przeczytaj artykuł >>>

Listopad – November

(łac. November)

Jako dziewiąty miesiąc, w kolejności nadanej przez rzymski kalendarz, nazwę zaczerpnął z łacińskiego novem, czyli dziewięć.

Grudzień – December

(łac. December)

Jak pewnie się domyślasz, grudzień to dziesiąty miesiąc w rzymskim kalendarzu, zatem zawdzięcza swoją nazwę łacińskiemu słowu decem, czyli dziesięć.

Rozpoczyna miesiące zimowe, będąc zarazem czasem refleksji nad mijającym rokiem, a także spoglądania z nadzieją na to co przyniesie kolejnych 12 miesięcy.

Wiedza skąd miesiące po angielsku wzięły swoje nazwy nie tylko pomaga łatwiej zapamiętać nowe słownictwo. Dzięki niej możemy również poznać interesujący obraz kultury starożytnego Rzymu i jego mieszkańców.

[BEZPŁATNY E-BOOK]
SZYBKA RANDKA Z ANGIELSKIM

10 praktycznych rzeczy, które powiedziałby Ci na pierwszej randce j. angielski… gdyby mógł mówić.

ebook o nauce angielskiego

Wypełnij formularz, a podarujemy Ci ebooka z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi nauki angielskiego.

Dodatkowo w kolejnych mailach przekażemy Ci mnóstwo wartościowej wiedzy, narzędzi oraz innych przydatnych materiałów, które możesz wykorzystać samodzielnie.

Nazwy miesięcy po angielsku – różnice w wymowie (UK & US)

Wymowy miesięcy po angielsku, z pewnością, nie trzeba się obawiać. Wystarczy często ją powtarzać i słuchać dostępnych nagrań, przygotowanych przez native speakerów.

Istnieją subtelne różnice w zależności od tego czy wybierzemy brytyjską (UK), czy amerykańską (US) odmianę języka angielskiego. Ten lekki rozdźwięk widoczny jest w zapisie fonetycznym:

Zapis fonetyczny nazw miesięcy w języku angielskim, z podziałem na wersję brytyjską i amerykańską. Na podstawie Cambridge Dictionary.
Zapis fonetyczny nazw miesięcy w języku angielskim, z podziałem na wersję brytyjską i amerykańską. Na podstawie Cambridge Dictionary.

Jeżeli chcesz usłyszeć jak brzmią miesiące po angielsku w obu wersjach, poniżej znajdziesz pomocne linki:

Wymowa nazw miesięcy po angielsku – WERSJA BRYTYJSKA >>
Wymowa nazw miesięcy po angielsku – WERSJA AMERYKAŃSKA >>

Nazwy miesięcy po angielsku – skróty

Skróty nazw miesięcy często używane są w dokumentach, kalendarzach i notatkach, dlatego warto je zapamiętać.

  • Styczeń – Jan

  • Luty – Feb

  • Marzec – Mar

  • Kwiecień – Apr

  • Maj – May

  • Czerwiec – Jun

  • Lipiec – Jul

  • Sierpień – Aug

  • Wrzesień – Sep

  • Październik – Oct

  • Listopad – Nov

  • Grudzień – Dec

Nauka języka obcego bez wykorzystania ulubionej metody
Photo: Cottonbro Studio, Pexels.com

Miesiące po angielsku – praktyczne porady dotyczące nauki

Można spróbować sposobu ze zdjęcia, ale nie gwarantujemy, że będzie działać 😅

Nauka nowego słownictwa może być, wbrew pozorom, naprawdę przyjemna. Istnieje wiele sposobów na to, by efektywnie i bezboleśnie zapamiętać pojęcia w języku obcym, dlatego każdy może wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada.

Poniżej znajdziesz kilka rad, jak szybko przyswoić sobie miesiące po angielsku.

Fiszki

Jedną z najpopularniejszych metod uczenia się języka obcego są fiszki, czyli karteczki, na których wypisane jest wybrane słownictwo. Fiszki mogą zawierać jedynie polskie i angielskie wersje nazw miesięcy, jak również przykłady zdań, w których je użyto.

Jest to, z pewnością, idealne rozwiązanie dla wzrokowców. Karteczki możesz mieć zawsze ze sobą, dlatego dobrze, by były w formacie, który pozwoli Ci na ich dyskretne przeglądanie.

Pisanie i mówienie na głos zdań z użyciem nazw miesięcy po angielsku

Nic nie działa tak dobrze jak powtórka. Jeżeli chcesz dobrze zapamiętać jak brzmią nazwy miesięcy po angielsku i bez wahania używać ich w rozmowie i piśmie, najlepszym sposobem będzie częste zapisywanie i wypowiadanie na głos pełnych zdań z ich wykorzystaniem.

W ten sposób, angażujemy swój wzrok, słuch, a także mięśnie twarzy, których poruszanie jest, wg wielu doniesień naukowych, bardzo istotne w trakcie nauki języka. Takie „combo” pomoże Ci łatwo utrwalić nowe słówka.

Możesz też układać i opowiadać szalone historie zawierające miesiące po angielsku. Dzięki temu powtarzanie ich będzie zabawne i kreatywne.

Kiedy nie masz weny, korzystaj z gotowych piosenek i rymowanek.

Przykładowa rymowanka, która wykorzystuje mnemotechnikę (o mnemotechnice, piosenkach i rymowankach w nauce języka obcego pisaliśmy w artykule Dni tygodnia po angielsku – kompletny przewodnik >>):

„Thirty days has September”

Thirty days has September,
April, June, and November,
All the rest have thirty-one,
But February’s twenty-eight,
The leap year, which comes once in four,
Gives February one day more.

Zabawna piosenka z dawnych lat, która nie tylko ułatwi Ci zapamiętanie nazw miesięcy, ale również wprawi Cię w dobry nastrój, stworzona przez brytyjski duet komediowy Flanders and Swann – A song of the weather >>

Prowadzenie dziennika / organizera po angielsku

Zapisywanie nazw miesięcy po angielsku w dzienniku. Zdj. Negative Space, źródło: Pexels
Photo: Negative Space, Pexels.com

Jeżeli lubisz prowadzić dziennik lub posiadasz podręczny kalendarz, z którego korzystasz do organizacji swojego czasu, warto kupić jego angielską wersję lub wyrobić sobie nawyk codziennego zapisywania w nim pełnej daty w tym języku. Dzięki temu nawet nie zauważysz kiedy zaczniesz używać miesięcy po angielsku z pamięci.

Miesiące po angielsku – 5 ciekawostek

Istnieje bardzo dużo ciekawostek związanych z nazwami miesięcy po angielsku. Sprawdź czy znasz te, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

  1. Bohaterkom książki „Little Women” („Małe kobietki”) autorka, Luisa May Alcott, nadała nazwisko March, czyli marzec. Co ciekawe, sama autorka również związana była z nazwami miesięcy, ponieważ jej drugie imię brzmiało May.

    Scena z książki "Małe kobietki", przedstawiająca Jo, Meg, Amy i Beth March z mamą przy kominku.
  2. Nazwy miesięcy pojawiają się w tytułach wielu popularnych piosenek, np.:

    • „April in Paris” – standard jazzowy

    • „June” – Florence + The Machine

    • „August” – Taylor Swift

    • „Wake Me Up When September Ends” – Green Day

  3. Dog Days of August – w polskiej kulturze są to Kanikuły. Nazwę tę nadano najgorętszym dniom lata, kiedy to Słońce i Syriusz mogą zostać jednocześnie zauważone na niebie.

  4. Dry January – taką nazwę, po polsku „Suchy styczeń”, nosi kampania społeczna organizowana w Wielkiej Brytanii na początku roku. Jej celem jest namówienie do niepicia alkoholu przez cały miesiąc.

  5. Marzec i maj to jedyne miesiące, których nazwy w języku angielskim i języku polskim mają te same korzenie.

Szukasz Lektora lub Lektorki, który_a podziela Twoje zainteresowanie kulturowo-historycznymi ciekawostkami?
Evelyn
Evelyn
Ostatnie wolne terminy
% Promocja Happy Weekend
Akcent:Amerykański
Native/Polka_Polak:Native
Specjalizacje:General English, Business English
Zainteresowania:Polityka, aktualne wydarzenia i kultura.
Chris
Chris
Ostatnie wolne terminy
% Promocja Happy Hours
% Promocja Happy Weekend
Akcent:Brytyjski
Native/Polka_Polak:Native
Specjalizacje:General English, Język akademicki
Zainteresowania:Historia, popkultura i fantastyka.
Liam
Liam
Akcent:Brytyjski
Native/Polka_Polak:Native
Specjalizacje:General English, Business English
Zainteresowania:Geografia, historia i muzyka.

Idiomy i powiedzenia, w których możemy znaleźć nazwy miesięcy po angielsku

Tablica szkolna z angielskim napisem Idioms

Nazwy miesięcy po angielsku możemy odnaleźć w wielu idiomach i powiedzeniach, których znajomość pomoże Ci przenieść Twoje wypowiedzi na wyższy poziom.

It’ll be a long day in January. (dosł.: To będzie długi dzień w styczniu.)
– Coś, co raczej się nie wydarzy.

Mad as a March hare. (dosł.: Szalony jak marcowy zając.)
– Ktoś zachowuje się jak szaleniec.

April showers bring May flowers. (dosł: Kwietniowe deszcze przynoszą majowe kwiaty.)
– Trudne chwile, po pewnym czasie, się kończą i następuje coś bardzo miłego, polskie „po nocy przychodzi dzień”.

A cold day in July. (dosł. Zimny dzień w lipcu.)
– Mało prawdopodobna rzecz.

If the first three days of April be foggy, rain in June will make the lanes boggy. – Jeśli trzy pierwsze dni kwietnia są mgliste, czerwcowy deszcz zrobi drogi błotniste.

Ice in November brings mud in December. – Lód w listopadzie oznacza błoto w grudniu.

Na koniec trochę gramatyki i słownictwa

Kilka przydatnych rad, które pozwolą Ci uniknąć podstawowych błędów.

Książka do nauki gramatyki języka angielskiego. Źródło: Freepik.
Photo: Freepik.com

Przyimki i daty

Gdy mówimy, że coś wydarzyło się lub wydarzy w danym miesiącu, używamy przyimka IN:
I was born in April.Urodziłem/-am się w kwietniu.

W przypadku gdy piszemy, że coś wydarzyło się bądź wydarzy w konkretnym dniu, używamy przyimka ON. Zasady zapisu dat są jednak różne, w zależności od odmiany języka angielskiego, której używamy:

BRITISH ENGLISH (UK): I will be back on the 1st of October 2024.

AMERICAN ENGLISH (US): I will be back on October 1st, 2024.

Przykładowe słownictwo związane z miesiącami

Przy okazji nauki jak zapisywać i wymawiać miesiące po angielsku, dobrze przyswoić też kilka użytecznych pojęć, które odnoszą się do pojęcia month (miesiąc):

  • this month – w tym miesiącu

  • last month – w zeszłym miesiącu

  • next month – w przyszłym, następnym miesiącu

  • month-long – trwający miesiąc

  • monthly – co miesiąc, miesięczny

  • (number) month(s) from now – za miesiąc / za (liczba) miesięcy

  • in (number) month(s) – za miesiąc / za (liczba) miesięcy

  • every month – każdego miesiąca / w każdym miesiącu

Przykłady:

This month I visited my friend John.
W tym miesiącu odwiedziłem/-am mojego przyjaciela Johna.

I was at my grandparents’ house last month. They live in Scotland.
W zeszłym miesiącu byłam/-em w domu moich dziadków. Mieszkają w Szkocji.

I will cut my hair next month.
W przyszłym miesiącu zetnę włosy.

This is a month-long English course.
To kurs angielskiego trwający miesiąc.

I chose a monthly subscription to this platform.
Wybrałem/-am miesięczną subskrypcję do tej platformy.

One month from now I will be married!
Za miesiąc będę mężatką/żonaty!

Three months from now I will be in Spain.
Za trzy miesiące będę w Hiszpanii.

When will you be ready to start a new job? In a month?
Kiedy będziesz gotowa/-y, żeby zacząć nową pracę? Za miesiąc?

She wants us to be back in six months.
Ona chce, żebyśmy byli z powrotem za sześć miesięcy.

Every month I dye my hair.
Każdego miesiąca farbuję włosy.

Warto także znać podział miesięcy na pory roku (seasons):

  • spring months – wiosenne miesiące: March, April, May

  • summer months – letnie miesiące: June, July, August

  • fall months / autumn months* – jesienne miesiące: September, October, November

  • winter months – zimowe miesiące: December, January, February

*W amerykańskiej odmianie języka angielskiego jesień to fall, w brytyjskiej zaś autumn.

Powyższe słownictwo to tylko mała garść praktycznych pojęć, które przydadzą Ci się w codziennych rozmowach w języku angielskim. Warto poszerzać swój zasób słów po to, by móc z łatwością w nich uczestniczyć.

Podsumowanie

Z angielskimi nazwami miesięcy możemy spotkać się na każdym kroku. Nawet w Polsce, ze względu na umiędzynarodowienie się naszego życia oraz ich uniwersalność, coraz częściej stosuje się tę wersją językową.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pokazał Ci, że miesiące po angielsku to nie tylko obowiązkowe słówka do nauki, lecz również punkt wyjścia do bardzo ciekawej podróży po historii i kulturze dawnych lat. Pamięć o antycznych wierzeniach, rytuałach i władcach została w nich zachowana aż do dziś, co w godny podziwu sposób buduje nierozerwalną więź między współczesnością i czasami, z którymi może się wydawać, że nie mamy już nic wspólnego.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy istnieją różnice w pisowni nazw miesięcy między brytyjskim angielskim a amerykańskim angielskim?

Nie, pisownia nazw miesięcy w amerykańskiej odmianie języka angielskiego jest taka sama jak w jego brytyjskiej odmianie.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w nauce miesięcy po angielsku?

Najczęściej popełniane błędy w nauce miesięcy po angielsku to:

  • niepoprawna wymowa (w szczególności „January” i „February”),

  • błędy w pisowni,

  • mylenie podobnych nazw, np. mówienie na czerwiec July zamiast June,

  • niepoprawne skracanie nazw miesięcy,

  • pisanie nazw miesięcy małą literą.

Jak są wszystkie miesiące po angielsku?

Miesiące po angielsku, wraz ze swoimi polskimi odpowiednikami, brzmią następująco:

  • January – Styczeń

  • February – Luty

  • March – Marzec

  • April – Kwiecień

  • May – Maj

  • June – Czerwiec

  • July – Lipiec

  • August – Sierpień

  • September – Wrzesień

  • October – Październik

  • November – Listopad

  • December – Grudzień

Chcesz lepiej opanować angielski?

Możemy Ci w tym pomóc! Nasze lekcje z doświadczonymi Lektorkami_Lektorami to gwarancja efektów. Indywidualne zajęcia i angielski od pierwszej minuty pozwolą Ci skutecznie przełamać barierę mówienia.

Odbierz promocyjną lekcję próbną, podczas której na własnej skórze przekonasz się o tym jak wyglądają lekcje u Talkersów.

Talkersów tworzą
Ci wspaniali ludzie
IMG_1051-1-scaled
IMG_4721
93873307_511047642921846_6617146848979189760_n-1
Iryna Vadan
lektor_angielskiego_jurek
lektor_angielskiego_KSENIA
talkersiprofilowkib-15-scaled
talkersiprofilowkib-1-scaled
lektor_angielskiego_JAN
lektor_angielskiego_SYLWIA
lektor_angielskiego_LIAM
lektor_angielskiego_KATARZYNA-scaled
lektor_angielskiego_ANZHALIKA
lektor_angielskiego_RADOSLAW
ASIA-1
SONIA-1
Magda_Talkbook_(1)
lektor_agielskiego_OLAR
lektor_angielskiego_KINGAW
lektor_angielskiego_KACPER
lektorka_angielskiego_ZOFIA
lektor_angielskiego_KASIAP
lektor_angielskiego_KAROLINAK
lektor_angielskiego_MARIA
lektor_angielskiego_ELA
lektor_angielskiego_VERONIKA
lektor_angielskiego_DOROTAC
lektor_angielskiego_IDA
lektor_angielskiego_SEBASTIANG
Franciszek Pawłowski
lektor_angielskiego_GRZEGORZ
lektor_angielskiego_AGATA
lektor_angielskiego_IGOR
lektor_angielskiego_GANA
lektor_angielskiego_yuliya
lektor_angielskiego_KUBA
lektor_angielskiego_FLORA
lektor_angielskiego_JULIAM
lektor_angielskiego_KASIAD
lektor_angielskiego_SHANARZ
lektor_angielskiego_JULIAP
lektor_angielskiego_GUNEL
lektor_angielskiego_MAHIZHA
lektor_angielskiego_MARIAR
lektor_angielskiego_AARON
lektor_angielskiego_JOSEPHINE
lektor_angielskiego_MARIAB
lektor_angielskiego_NATALIAJ
lektor_angielskiego_CHRIS
lektor_angielskiego_STEVEN
lektor_angielskiego_HUBERT
lektor_angielskiego_EVELYN
lektor_angielskiego_WERONIKAK
lektor_angielskiego_PATRYCJAM
lektor_angielskiego_MACIEJ
lektor_angielskiego_wiola
lektor_angielskiego_ARTURC
lektor_angielskiego_OLAL
lektor_angielskiego_MALGOSIAM
lektor_angielskiego_RITA
lektor_angielskiego_JULIAT
lektor_angielskiego_MARIAC
lektor_angielskiego_STEPHEND
lektor_angielskiego_AGNIESZKAJ
lektor_angielskiego_OLGA
lektor_angielskiego_ANNA
lektor_angielskiego_ZOFIAM
lektor_angielskiego_DOMINIKAP
lektor_angielskiego_JOANNAJP
lektor_angielskiego_MARKO
lektor_angielskiego_OKSANA
lektor_angielskiego_JAMEST
lektor_angielskiego_STEFAN
lektor_angielskiego_KEVIN
lektor_angielskiego_DEVON
lektor_angielskiego_VITALI
lektor_angielskiego_AGATA
lektor_angielskiego_MARIAS
lektor_angielskiego_KLAUDIAD
lektor_angielskiego_SERHII
lektor_angielskiego_NINA