4 proste triki, które poprawią Twój angielski - Talkersi - Angielski Konwersacje Gdańsk Gdynia Warszawa Poznań Kraków
Przejdź do treści

4 proste triki, które poprawią Twój angielski

4 proste triki, które poprawią Twój angielski

Z tej strony Wiktor Jodłowski, założyciel szkoły angielskiego Talkersi. Zapraszam Cię do artykułu, w którym przedstawię Ci ponadczasowe zasady (niestety bez dróg na skróty), które pomogą Ci w nauce każdego języka obcego, w tym angielskiego.

Nauka języka angielskiego na skróty nie istnieje!

Dlaczego bez dróg na skróty? Języka angielskiego uczę się od ponad 20 lat, a szkołę języka angielskiego prowadzę od ponad 10. Przez ten czas nauczyłem się, że jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by było prawdziwe, to najprawdopodobniej takie jest. 

Natomiast w erze mediów społecznościowych, które są dynamiczne – najwidoczniejsze są firmy, które obiecują swoim klientom wyniki „zbyt dobre, by były prawdziwe”. 

Podam Ci przykład z branży nauczania języka angielskiego:

Łatwo jest obiecać w reklamie wyniki nauki języka obcego zaprzeczające obiektywnym ograniczeniom prędkości uczenia, jakie ma umysł każdego i każdej z nas. W końcu, najpopularniejsze metody nauki angielskiego nie zawsze są najskuteczniejsze.

nauka angielskiego - maraton czy sprint

Trudniej jest dowieźć klientowi efekt, jaki się obiecało. A większość klientów za swoje niepowodzenia obarcza samych siebie, a nie szkołę. Jednak nauka dowolnego języka obcego, w tym języka angielskiego, jest jak tango – trzeba do niego dwojga. 

I dodatkowo warto podejść do nauki języka jak do maratonu, a nie do sprintu. Pamiętasz jakiekolwiek informacje z testów czy egzaminów, do których zakuwałeś na ostatnią chwilę? Nic dziwnego! Nasz mózg działa inaczej w sytuacjach, w których chcemy utrwalać wiedzę na długie lata.

Co to oznacza w praktyce dla Twojego angielskiego?

Ani ja, ani Talkersi nie obiecujemy cudów – postęp w nauce wymaga czasu i pracy. Właśnie dlatego dwie rzeczy są w 100% przewidywalne:

  • angielskiego nikt się za Ciebie nie nauczy;
  • samodzielna nauka języka obcego jest możliwa;
  • jednak z profesjonalnym lektorem Twoje szanse na sukces są obiektywnie, znacznie większe. A postępy pojawią się szybciej.

Dlatego od początku istnienia szkoły Talkersi stawiamy na edukację nie tylko w zakresie języka angielskiego, ale również w tym, jak podchodzić do nauczania. Nawet stworzyliśmy dedykowany kurs wdrażający w metody nauki, do którego dostęp otrzymuje każdy kursant na starcie kursu języka angielskiego z naszym lektorem. Postępujemy tak, by postęp był szybki, a oczekiwania wobec samego siebie w oczach kursanta i wobec szkoły, realistyczne.

We wspieraniu naszych kursantów przyświeca nam wiele filarów, o których więcej napisaliśmy TU

W największym skrócie: stawiamy na jednoczesne łączenie dwóch pozornie wykluczających się celów:

  1. szybkich efektów
  2. w tempie, za którym kursant faktycznie jest w stanie nadążyć

Rady w nauce języka obcego – ponadczasowe metody

Bo nauka angielskiego nie musi wcale trwać latami czy dekadami. Ale nie nauczysz się go również szybciutko w jeden miesiąc za pomocą magicznej metody, którą obiecuje czarodziej w internecie. Tak to po prostu nie działa. Proces uczenia wymaga czasu.

I żaden zręczny marketing tego nie zmieni – nie daj się nabrać. Szukaj metod skutecznych ponadczasowo – nie ma jednej, która miałaby monopol. Jednak większość skutecznych metod to pochodne tego, co już dawno powstało i po prostu działa od lat. Pod warunkiem, że Ty działasz. Bo, jak wspomniałem, w nauce języka angielskiego jest jak w tango – trzeba do tego dwojga.

ponadczasowe metody nauki angielskiego

Żeby pomóc Ci zrobić pierwszy krok na Twojej ścieżce do skutecznego przełamania bariery mówienia i uwolnienia się od wszelkich blokad związanych z językiem angielskim, wydobyłem z archiwów jedno z pierwszych video o skutecznych metodach nauki języka angielskiego, które nagrałem 9 lat temu będąc jeszcze nauczycielem-freelancerem, bez zespołu.

Czas leci, ale pewne zasady pozostają ponadczasowe, a wyniki mówią same za siebie. Poniższe nagranie szkoleniowe bez żadnej płatnej promocji obejrzało do dzisiaj ponad 129 000 osób, które zostawiły ponad 1 200 pozytywnych opinii o metodzie Talkersów.

Po latach, zespół Talkersów to już nie tylko ja. Tylko około 120 osób, które pomogły ponad 4 000 osób przełamać barierę mówienia po angielsku. A ta liczba codziennie rośnie. 

To dla nas znak, że metoda Talkersów staje się z każdym dniem coraz bardziej ponadczasowa – w końcu dekada nieprzerwanego wzrostu liczby kursantów nie bierze się z przypadku. Tylko z pracy na konkretnych, skutecznych rozwiązaniach dydaktycznych.

A co z tymi 4 prostymi trikami, które poprawią Twój angielski?

We wspomnianym video opisuję „4 szybkie triki”, bo taki tytuł i wszystkie inne w stylu „triki angielski”, podpowiadają wyszukiwarki jako najlepszy, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jednak pod tym tytułem zostawiłem dla Ciebie nieco inną definicję szybkiego triku na naukę języka angielskiego. Pokazuję, jak szybko zacząć, a dalsze tempo nauki zależy już od Ciebie. Jeżeli wolisz czytać niż oglądać – przygotowałem dla Ciebie pisemne podsumowanie.

Zmień język w swoim telefonie i komputerze

Opanowanie języka angielskiego (i każdego innego języka obcego) wymaga od nas nie tylko systematycznej nauki, ale także codziennego kontaktu z tym językiem. Istnieje kilka skutecznych metod, aby angielski stał się dla Ciebie bardziej naturalny i znajomy. 

zmień język w swoim telefonie

Jedną z nich jest zmiana języka w telefonie lub na komputerze na angielski. Dzięki temu, każda czynność, którą wykonujesz na swoim urządzeniu, staje się okazją do nauki. To doskonały sposób, by przyzwyczaić się do angielskiego słownictwa technicznego, menu czy komunikatów systemowych. Z czasem zauważysz, że słowa i frazy, które na początku sprawiały trudność, staną się zrozumiałe i łatwe do zapamiętania.

Oglądaj filmy i seriale po angielsku

Oglądaj angielskojęzyczne filmy i seriale, najlepiej z napisami. To nie tylko świetna rozrywka, ale i okazja do nauki. Próbuj zrozumieć dialogi, zwróć uwagę na intonację i sposób wypowiedzi aktorów. To pomoże Ci nie tylko w nauce słówek, ale również w zrozumieniu kontekstu, w jakim są używane. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nauce języka obcego poprzez oglądanie filmów i seriali – sprawdź nasz artykuł „Nauka angielskiego z pomocą Netflixa”.

Nauka angielskiego z pomocą Netflixa

Dodatkowo, jeżeli masz okazję – słuchaj angielskojęzycznej muzyki i podcastów. To doskonały sposób na poprawę umiejętności słuchania i rozumienia języka mówionego. Staraj się aktywnie słuchać – postaraj się rozumieć nie tylko ogólny sens, ale także poszczególne słowa i zwroty.

Pisz maile, listy i notatki po angielsku

Umiejętność pisania w języku angielskim to nie tylko okazja do nauki nowych zagadnień gramatycznych i poszerzenia słownictwa. To także szansa na odkrycie nowych sposobów wyrażania siebie. 

Pisanie maili i listów do osób mówiących po angielsku jest doskonałą okazją, aby nauczyć się sztuki small talku, która jest bardzo popularna poza Polską. Small talk, czyli prowadzenie luźnych, niezobowiązujących rozmów na tematy ogólne, to umiejętność ceniona w wielu kulturach. Pozwala ona przełamanie pierwszych lodów, budowanie relacji czy tworzenie przyjaznej atmosfery. 

Poprzez pisanie, uczysz się, jak zainicjować rozmowę, jak grzecznie zapytać o samopoczucie, czy podzielić się drobnymi, ale ciekawymi szczegółami ze swojego życia.

Z kolei, prowadzenie własnych notatek po angielsku to kolejna metoda na codzienne zanurzanie się w języku angielskim. Może to być dziennik, w którym zapisujesz swoje przemyślenia, cele na najbliższy czas lub po prostu codzienne listy zadań. Taki zwyczaj nie tylko pomaga w praktyce pisania, ale także zachęca do myślenia po angielsku, co jest kolejnym krokiem w kierunku płynności językowej.

pisanie po angielsku

Pamiętaj, że każda forma pisania po angielsku, czy to formalna czy nieformalna, jest cenną praktyką, która przybliża Cię do swobodnego posługiwania się tym językiem. Nie zniechęcaj się błędami – każdy z nich to lekcja, która sprawia, że stajesz się coraz lepszy.

Czytaj po angielsku przy każdej możliwej okazji

Czytanie w języku angielskim to nie tylko niezastąpiony sposób na rozszerzenie słownictwa i poprawę rozumienia tekstu pisanego, ale także doskonała metoda na zrozumienie kultury i mentalności krajów anglojęzycznych.

Niezmiennie, od lat – jednym z najlepszych miejsc do czytania w internecie jest Medium.com. Platforma ta oferuje artykuły na przeróżne tematy – od technologii, przez biznes, po lifestyle i osobiste historie. Czytając regularnie teksty publikowane na Medium (lub dowolnym innym blogu), nie tylko pracujesz nad swoim angielskim, ale również masz szansę na rozwijanie swoich zainteresowań oraz poszerzanie wiedzy ogólnej.

medium.com

Niezależnie od tego, czy czytasz artykuły, książki, czy blogi, kluczem jest konsekwencja i otwartość na nową wiedzę. Czytaj codziennie, a zobaczysz, jak szybko zacznie rosnąć Twoja płynność w angielskim.

I na koniec – pamiętaj, że każdy kontakt z językiem angielskim jest dla Ciebie cenny. Nie bój się eksperymentować! Wykorzystaj każdą możliwą okazję do nauki. Im bardziej będziesz otoczony językiem angielskim w swoim codziennym życiu, tym szybciej staniesz się z nim za pan brat.

Chcesz więcej? Chwytaj materiały do nauki od Talkersów. Bo praktyka czyni mistrza!

Od czasu nagrania powyższego wideo, wiele się w Talkersach zmieniło. Dodaliśmy między innymi unikalną w polskim internecie stronę naszpikowaną ciekawymi linkami do źródeł wspomagających samodzielną naukę języka angielskiego, o której mówię w filmie. 

Po obejrzeniu filmu i przeczytaniu artykułu koniecznie zajrzyj na www.talkersi.pl/rs, a już nigdy nie zabraknie Ci materiałów do nauki, do których będziesz mieć autentyczną ochotę regularnie wracać. Potwierdzają to tysiące osób, które skorzystały z tego narzędzia i dały nam feedback, że jest to dla nich bardzo przydatne i pozwala im na skuteczną naukę angielskiego. 

materiały do nauki angielskiego

Jeśli najdzie Cię kiedyś potrzeba, by porozmawiać o tym, z czym się mierzysz w swojej nauce języka, to napisz do nas niezobowiązującego maila przez formularz zgłoszeniowy – podpowiemy, od której strony najlepiej ugryźć wyzwanie, z którym się mierzysz.

Nie znamy się jeszcze, ale wierzę w Twój sukces językowy. Dlaczego? Bo wiara nie wymaga dowodów, a życie pokazało mi dobitnie potencjał ludzkiego umysłu. Jest znacznie większy niż nam się w danej chwili wydaje – trzeba tylko znaleźć odpowiedni wytrych, który otworzy drzwi na kolejne piętro rozwoju. See you upstairs!

Wiktor Jodłowski
założyciel szkoły języka angielskiego online Talkersi.pl

PS Szukasz sprawdzonej szkoły języka angielskiego z dobrymi opiniami? Zobacz opinie o szkole Talkersi wystawione przez ostatnie 10 lat przez setki zadowolonych kursantów na Facebooku i Google’u.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy w 2 miesiące można nauczyć się angielskiego?

Nauka języka angielskiego (lub innego języka obcego) w ciągu 2 miesięcy jest wyzwaniem, które wymaga precyzji w określeniu, co dokładnie oznacza „nauczyć się angielskiego”. Poziom biegłości, jakiego można oczekiwać po takim czasie, zależy od wielu czynników, w tym od początkowego poziomu znajomości języka, ilości czasu poświęcanego na naukę każdego dnia, metod nauki, a także indywidualnych zdolności językowych uczącego się.

angielski w 2 miesiące

Jeśli zaczynasz całkowicie od zera, dwa miesiące to raczej niewystarczający czas, aby osiągnąć płynność w języku angielskim lub bardzo wysoki poziom biegłości. Możesz jednak oczekiwać, że osiągniesz podstawową znajomość języka, która pozwoli Ci na proste komunikowanie się w codziennych sytuacjach czy zrozumienie podstawowych tekstów.

Jeśli masz już pewne podstawy, dwa miesiące intensywnej nauki mogą znacząco poprawić Twój poziom języka angielskiego. Możliwe jest, że znacznie zwiększysz swoje umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu, poszerzysz słownictwo, poprawisz płynność mówienia oraz zrozumienie zasad gramatycznych.

Ile czasu dziennie uczyć się angielskiego?

Optymalna ilość czasu poświęcanego na naukę angielskiego każdego dnia zależy od wielu czynników, w tym od twoich celów językowych, poziomu zaawansowania, dostępności czasowej oraz metody nauki. 

Niemniej, istnieją ogólne wytyczne, które mogą pomóc w zaplanowaniu efektywnego harmonogramu nauki.

Jak się otoczyć językiem obcym?

nauka ze Spotify

Ważne jest, aby czas nauki nie ograniczał się tylko do tradycyjnego „siedzenia nad książkami”. Musisz wplatać język obcy do codziennych czynności, takich jak słuchanie muzyki, oglądanie filmów, czytanie artykułów czy nawet zmiana języka w telefonie na angielski, może znacząco zwiększyć ekspozycję na język i przyspieszyć naukę.

Codzienna elastyczność

elastyczność w nauce

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularność i konsekwencja, a niekoniecznie długość pojedynczej sesji nauki. Jeśli któregoś dnia masz mniej czasu, krótsza sesja jest lepsza niż żadna. Z drugiej strony, jeśli znajdziesz więcej wolnego czasu, wykorzystaj go na dłuższą lub bardziej intensywną naukę.

Jak dopasować naukę języka obcego do swoich możliwości?

Zacznij od ustalenia realistycznego i wykonalnego planu nauki, który najlepiej odpowiada Twoim codziennym obowiązkom i stylowi życia. Stopniowo zwiększaj czas poświęcany na naukę, gdy zauważysz, że Twoja wydajność i zdolność koncentracji na języku się poprawiają. 

dopasowanie nauki angielskiego do własnych możliwości

Pamiętaj, że jakość jest ważniejsza niż ilość, a różnorodność metod i materiałów utrzyma Twoje zainteresowanie i motywację.

Talkersów tworzą
Ci wspaniali ludzie
IMG_1051-1-scaled
IMG_4721
93873307_511047642921846_6617146848979189760_n-1
Iryna Vadan
lektor_angielskiego_jurek
talkersiprofilowkib-13-scaled
Bartosz Rozdolski
lektor_angielskiego_MICHAL
lektor_angielskiego_KSENIA
talkersiprofilowkib-15-scaled
lektor_angielskiego_KEVIN-scaled
talkersiprofilowkib-1-scaled
lektor_angielskiego_JAN
lektor_angielskiego_SYLWIA
lektor_angielskiego_KATSIARYNA
lektor_angielskiego_LIAM
lektor_angielskiego_KATARZYNA-scaled
lektor_angielskiego_ANZHALIKA
Magda Kubit
lektor_angielskiego_RADOSLAW
ASIA-1
ZUZIA-kwadrat
SONIA-1
Nikola kopia
Magda_Talkbook_(1)
lektor_agielskiego_OLAR
lektor_angielskiego_KINGAW
lektor_angielskiego_ZUZIAP
lektor_angielskiego_KACPER
lektorka_angielskiego_ZOFIA
lektor_angielskiego_KASIAP
lektor_angielskiego_KAROLINAK
lektor_angielskiego_MARIA
lektor_angielskiego_ELA
lektor_angielskiego_IZABELA
lektor_angielskiego_VERONIKA
lektor_angielskiego_ALEKSANDRAK(1) kopia
lektor_angielskiego_DOROTAC
lektor_angielskiego_IDA
lektor_angielskiego_SZYMONR
lektor_angielskiego_SEBASTIANG
Franciszek Pawłowski
lektor_angielskiego_GRZEGORZ
lektor_angielskiego_AGATA
lektor_angielskiego_IGOR
lektor_angielskiego_GANA
lektor_angielskiego_MICHELINE
lektor_angielskiego_yuliya
lektor_angielskiego_KUBA
lektor_angielskiego_KATARZYNAD
lektor_angielskiego_KAROLJ
lektor_angielskiego_FLORA
lektor_angielskiego_JULIAM
lektor_angielskiego_KASIAD
lektor_angielskiego_SHANARZ
lektor_angielskiego_NATALIE
lektor_angielskiego_JULIAP
lektor_angielskiego_GUNEL
lektor_angielskiego_MAHIZHA
lektor_angielskiego_GABRIELA
lektor_angielskiego_MARIAR
lektor_angielskiego_AARON
lektor_angielskiego_JOSEPHINE
lektor_angielskiego_MARIAB
lektor_angielskiego_NATALIAJ
lektor_angielskiego_CHRIS
lektor_angielskiego_STEVEN
lektor_angielskiego_HUBERT
lektor_angielskiego_EVELYN
lektor_angielskiego_WERONIKAK
lektor_angielskiego_PATRYCJAM
lektor_angielskiego_CLODAGH
lektor_angielskiego_MACIEJ
lektor_angielskiego_wiola
lektor_angielskiego_ARTURC
lektor_angielskiego_OLAL
lektor_angielskiego_MALGOSIAM
lektor_angielskiego_RITA
lektor_angielskiego_JULIAT
lektor_angielskiego_kateryna
lektor_angielskiego_NANCY
lektor_angielskiego_MARIAC
lektor_angielskiego_SZYMONS
lektor_angielskiego_STEPHEND
lektor_angielskiego_AGNIESZKAJ
lektor_angielskiego_OLGA
lektor_angielskiego_ANNA
lektor_angielskiego_ZOFIAM
lektor_angielskiego_ANNIE
lektor_angielskiego_DOMINIKAP
lektor_angielskiego_ZHYLDYZ
lektor_angielskiego_JOANNAJP
lektor_angielskiego_MARKO
lektor_angielskiego_OKSANA