
Dzisiaj pobawimy si臋 j臋zykiem angielskim i wsp贸lnie聽rozwik艂amy co oznaczaj膮 niekt贸re z popularnych skr贸t贸w.
J臋zyki stale ewoluuj膮. Z angielskim jest identycznie. A internet i praca zdalna tylko te zmiany przyspieszaj膮.聽Pewnie znasz stwierdzenie, 偶e ludzie s膮 z natury leniwi, prawda? A to lenistwo przejawia si臋 tym, 偶e z d艂u偶szych form tworzymy tzw. skr贸towce. No i w angielskim s膮 ju偶 ich setki, jak nie tysi膮ce. We藕my na tapet te, z kt贸rymi mo偶emy spotka膰 si臋 na co dzie艅. Are you ready?聽馃憞
Popularne angielskie skr贸ty
Skr贸cone wersje s艂贸w lub ca艂ych wyra偶e艅 (ang. abbreviations).聽
Niezwykle popularne w j臋zyku angielskim. Najcz臋艣ciej wyst臋puj膮 one w formie slangu oraz w wiadomo艣ciach tekstowych, ale niekt贸re z nich wyst臋puj膮 tak偶e w formalnej komunikacji.
Cze艣膰 z tych, kt贸re na dzisiaj przygotowali艣my na 100% kojarzysz. Ale idziemy o zak艂ad, 偶e nie zawsze wiesz sk膮d si臋 wzi臋艂y i co dos艂ownie oznaczaj膮.聽

LOL 馃槀
LOL, czyli skr贸t od wyra偶enia „Laughing Out Loud”, co w dos艂ownym t艂umaczeniu oznacza „艣miej膮c si臋 na g艂os”.
Jest to jedno z najpopularniejszych wyra偶e艅 u偶ywanych w internetowej komunikacji. U偶ywane w r贸偶nych kontekstach, od reakcji na 偶arty i dowcipy, przez wyra偶enie zaskoczenia, a偶 do reagowania na sytuacje, kt贸re s膮 po prostu zabawne czy interesuj膮ce.
LOL mo偶e r贸wnie偶 wyst臋powa膰 w r贸偶nych wariantach, takich jak „LOLZ” (dodatkowy „z” ma zaznaczy膰, 偶e jest co艣 bardzo 艣miesznego), „LMAO” (Laughing My Ass Off, co mo偶na przet艂umaczy膰 jako „艣miej膮c si臋 do rozpuku”), czy „ROFL” (Rolling On the Floor Laughing, czyli „tarzaj膮c si臋 po pod艂odze ze 艣miechu”).
Warto zauwa偶y膰, 偶e ze wzgl臋du na swoj膮 powszechno艣膰, „LOL” bywa czasem u偶ywane w spos贸b rutynowy i niekoniecznie zawsze wyra偶a rzeczywiste rozbawienie.
BTW
Skr贸t od „By The Way”, co w polskim t艂umaczeniu oznacza „przy okazji” lub „a propos”.
Jest to wyra偶enie u偶ywane, gdy chce si臋 doda膰 dodatkow膮 informacj臋 do rozmowy, zmieni膰 temat lub wprowadzi膰 pewn膮 dygresj臋.
Jest to jedno z bardziej uniwersalnych skr贸t贸w, kt贸re mo偶na znale藕膰 zar贸wno w profesjonalnej komunikacji online, jak i w lu藕niejszych rozmowach
BTW, czy wiesz 偶e聽92% Kursantek_Kursant贸w realizuje z nami swoje cele j臋zykowe w 2023 roku?
Na lekcjach grupowych uwaga rozk艂ada si臋 na ka偶dego w grupie. Ile minut przypada na Ciebie? 馃
60 minut przy grupie 6 os贸b -> 10 minut dla Ciebie
60 minut przy grupie 15 os贸b -> 4 minuty dla Ciebie
馃憠 Dlatego stawiamy wy艂膮cznie na lekcje indywidualne lub w parach, aby zwi臋kszy膰 efektywno艣膰 nauki nawet kilkukrotnie!
U Talkers贸w 60 minut zaj臋膰 = 60 minut skupienia na Tobie 馃敟
IMO / IMHO
Skr贸ty „IMO” i „IMHO” oznaczaj膮 odpowiednio „In my opinion” oraz „In my humble opinion”. W t艂umaczeniu na j臋zyk polski znacz膮 one „moim zdaniem” lub „moim skromnym zdaniem”.
S膮 to wyra偶enia u偶ywane w kontek艣cie prezentowania w艂asnych pogl膮d贸w, opinii lub wniosk贸w. „IMO” jest bardziej bezpo艣rednim i prostym wyra偶eniem w艂asnej opinii, podczas gdy „IMHO” dodaje nieco bardziej skromny, dyplomatyczny ton do wypowiedzi.
ASAP
Skr贸t „ASAP” to akronim od angielskich s艂贸w „As Soon As Possible”, co w t艂umaczeniu na j臋zyk polski oznacza „tak szybko, jak to mo偶liwe”.
Jest to wyra偶enie cz臋sto u偶ywane w sytuacjach, gdzie zachodzi potrzeba jak najszybszego dzia艂ania lub odpowiedzi. Stosowany jest w komunikacji zar贸wno pisemnej, jak i ustnej, w kontek艣cie profesjonalnym i osobistym.
Skr贸t ten dodaje pewnego rodzaju pilno艣ci do wniosku lub 偶膮dania. 呕yczymy, aby omija艂 Ci臋 w 偶yciu szerokim 艂ukiem.
YOLO
Akronim „YOLO” pochodzi od angielskiego zdania „You Only Live Once”, co w t艂umaczeniu na j臋zyk polski oznacza „呕yje si臋 tylko raz”.
Jest to wyra偶enie cz臋sto u偶ywane, aby podkre艣li膰 unikatowo艣膰 i nietrwa艂o艣膰 ludzkiego 偶ycia, jak r贸wnie偶 zach臋ci膰 do podj臋cia pewnych ryzykownych lub nietypowych dzia艂a艅. W skr贸cie, jest to wezwanie do korzystania z chwil i do艣wiadczania nowo艣ci.
Sta艂 si臋 niezwykle popularny, zw艂aszcza w艣r贸d m艂odszych pokole艅 i jest cz臋sto u偶ywany w mediach spo艂eczno艣ciowych, memach oraz w kulturze popularnej. 馃専
AM/PM
W kontek艣cie czasu, „AM” i „PM” s膮 skr贸tami z 艂aci艅skiego „Ante Meridiem” i „Post Meridiem”, co oznacza odpowiednio „przed po艂udniem” i „po po艂udniu”.
W systemie czasu 12-godzinnego, u偶ywanym g艂贸wnie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, „AM” odnosi si臋 do godzin od p贸艂nocy do 11:59 przed po艂udniem, a „PM” do godzin od po艂udnia do 11:59 wieczorem. W tym systemie, 12:00 PM oznacza po艂udnie, a 12:00 AM oznacza p贸艂noc.
TGIF
Skr贸t „TGIF” pochodzi od angielskiego wyra偶enia „Thank God It’s Friday”, co mo偶na przet艂umaczy膰 jako „Dzi臋ki Bogu, ju偶 pi膮tek”. Jest to popularny spos贸b na wyra偶enie rado艣ci i ulgi, 偶e zbli偶a si臋 koniec tygodnia roboczego i czas na weekend.
„TGIF” to nie tylko skr贸t; to tak偶e symbol kulturowy i spo艂eczny, kt贸ry odzwierciedla powszechn膮 potrzeb臋 odpoczynku i relaksu po intensywnym tygodniu pracy czy nauki 馃帀
WTF
Skr贸t „WTF” to akronim od angielskiego wyra偶enia „What The F***”, i jest powszechnie u偶ywany w sytuacjach zaskoczenia, niedowierzania, czy te偶 irytacji. Jest to wyra偶enie mocno kolokwialne i potoczne, i mo偶e by膰 uznane za wulgarne w formalnych kontekstach.
Warto zwr贸ci膰 uwag臋, 偶e ze wzgl臋du na swoj膮 wulgarn膮 konotacj臋, skr贸t „WTF” nie jest odpowiedni w formalnych lub oficjalnych sytuacjach. Odpowiednikiem mog膮 by膰 艂agodniejsze wyra偶enia jak „What on Earth?” czy „What in the world?”. 馃く
FAQ
Skr贸t „FAQ” pochodzi od angielskiego wyra偶enia „Frequently Asked Questions”, co oznacza „cz臋sto zadawane pytania”.
Ten termin jest powszechnie u偶ywany na stronach internetowych, w aplikacjach lub w instrukcjach obs艂ugi, aby zebra膰 i odpowiedzie膰 na pytania, kt贸re najcz臋艣ciej zadaj膮 u偶ytkownicy lub klienci.
FAQ jest uniwersalnym i profesjonalnym skr贸tem, kt贸ry mo偶na stosowa膰 w r贸偶nych kontekstach, zar贸wno formalnych, jak i nieformalnych. Jest to jedno z najbardziej przydatnych narz臋dzi do samoobs艂ugi dla u偶ytkownik贸w i cz臋sto s艂u偶y jako pierwsza linia wsparcia. 馃摌馃攳
Wci膮偶 zastanawiasz si臋 nad atutami nauki angielskiego z聽Talkersami?
Na to i wiele innych pyta艅 odpowiadamy w b艂yskawicznym FAQ Video.
Obejrzyj i sprawd藕 dlaczego jeste艣my Twoim partnerem w nauce angielskiego, a nie sklepikiem z gotowymi kursami.
TL;DR
Skr贸t „TL;DR” oznacza „Too Long; Didn’t Read”. Jest on u偶ywany g艂贸wnie na forach internetowych i w komunikatach e-mail, aby zasygnalizowa膰, 偶e dany tekst jest zbyt d艂ugi, aby go przeczyta膰, lub te偶 jako wst臋p do kr贸tkiego streszczenia d艂ugiego postu, artyku艂u czy wiadomo艣ci.
TL;DR to praktyczne narz臋dzie, pozwalaj膮ce odbiorcom zorientowa膰 si臋 w g艂贸wnych punktach d艂u偶szego tekstu, nie zmuszaj膮c do czytania ca艂ego materia艂u. Szczeg贸lnie przydatne w erze informacyjnego przesytu 馃摎馃攳
BC/BCC
Skr贸ty te s膮 u偶ywane w kontek艣cie komunikacji e-mailowej i oznaczaj膮 odpowiednio „Carbon Copy” i „Blind Carbon Copy”.
CC (Carbon Copy): Jest to funkcja w e-mailu, kt贸ra pozwala na wys艂anie kopii wiadomo艣ci do dodatkowych odbiorc贸w opr贸cz g艂贸wnego adresata. Osoby w polu CC widz膮 wszystkich, kt贸rzy otrzymali maila (zar贸wno g艂贸wnego adresata, jak i pozosta艂ych w polu CC).
BCC (Blind Carbon Copy): To r贸wnie偶 kopia e-maila, ale w tym przypadku 偶aden z odbiorc贸w (ani g艂贸wny adresat, ani osoby w polu CC) nie widzi, kto jest w polu BCC. Jest to u偶yteczne, gdy chcesz zachowa膰 prywatno艣膰 adres贸w e-mail lub kiedy chcesz ukry膰 list臋 odbiorc贸w.
Polskie odpowiedniki to kolejno: DW oraz UDW.
A mo偶e czas na lekcj臋 pr贸bn膮 z Talkersami?
Z nauk膮 angielskiego jest jak z treningiem na si艂owni – trzeba regularnie 膰wiczy膰, aby zobaczy膰 rezultaty.
Um贸w si臋 na niezobowi膮zuj膮c膮 lekcj臋 pr贸bn膮, gdzie na w艂asnej sk贸rze przekonasz si臋 o tym jak wygl膮daj膮 lekcje u Talkers贸w, a tak偶e dobierzemy Ci Lektork臋_Lektora, z kt贸r膮_z kt贸rym b臋dziecie nadawa膰 „na tych samych falach” i w ko艅cu nauczysz si臋 angielskiego jak nigdy dot膮d. Sprawnie i przyjemnie.
To jak? Sprawdzasz czy nauka z Talkersami Ci si臋 podoba?