W tym artykule zagłębimy się w poziomy znajomości języka angielskiego – od podstawowego A1 do zaawansowanego C2. Wszystko po to, aby pomóc Ci zrozumieć, gdzie obecnie się znajdujesz i jak możesz planować dalszą naukę języka angielskiego.
Język angielski jest znany jako Lingua Franca współczesnego świata. Otwiera drzwi do międzynarodowej komunikacji, kariery i kultury.
Stop, stop! Lingua… co? Już tłumaczymy. Lingua franca to termin używany w kontekście języka, który jest używany jako wspólny środek komunikacji między ludźmi, którzy nie mają tego samego języka ojczystego.
Angielski nowym Lingua Franca
Termin Lingua Franca, wywodzący się z włoskiego wyrażenia oznaczającego „język Franków”, pierwotnie opisywał rodzaj pidżynu – uproszczonego języka używanego do komunikacji między ludźmi mówiącymi różnymi językami.
Początki tej historii sięgają XI. wieku i basenu Morza Śródziemnego, gdzie Lingua Franca ułatwiała kontakty handlowe i dyplomatyczne między mieszkańcami portowych miast. Język ten był amalgamatem słów pochodzących głównie z języków francuskiego, włoskiego, greckiego, hiszpańskiego i arabskiego. Charakteryzował się znacznie uproszczoną gramatyką i fleksją. Choć w XIX. wieku Lingua Franca była nadal używana w niektórych śródziemnomorskich portach, dzisiaj jest uznawana za język wymarły.
Pojęcie z czasem ewoluowało i zaczęło być stosowane w szerszym kontekście, nawiązując do każdego języka, który ułatwia komunikację między ludźmi o różnych językach ojczystych.
Arabowie, używający tego terminu, pierwotnie odnosili się nim do wszelkich języków pochodzących z łaciny, a w szczególności do języka włoskiego, określając mianem Franków wszystkich mieszkańców Europy Zachodniej.
Wraz z upływem czasu, to szczególne znaczenie rozszerzyło się, by objąć współczesne rozumienie Lingua Franca jako języka uniwersalnego, pełniącego rolę mostu komunikacyjnego na całym świecie. A takim językiem, bez dwóch zdań, stał się angielski.
Skala CEFR, czyli jak dobrze władasz językiem angielskim?
Wiedząc, że angielski to tzw. must have w obecnych czasach – poznajmy poziomy angielskiego według najpopularniejszej skali. Skali CEFR. A czym ona dokładnie jest?
Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). A chcąc to bardziej spolszczyć Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. Jest to międzynarodowy standard dla opisu umiejętności językowych.
Dzięki skali CEFR możesz określić swój poziom języka angielskiego według 3 kategorii:
Podstawowej (A)
Niezależnej (B)
Biegłej (C)
Które są dalej podzielone na stopnie znajomości języka. Od A1 do C2.
CEFR ocenia cztery główne umiejętności językowe:
rozumienie ze słuchu
rozumienie tekstu pisanego
mówienie
pisanie
Każdy z tych aspektów jest ważny przy określaniu ogólnego poziomu znajomości języka angielskiego.
Poziomy znajomości angielskiego (od A1 do C2)
W dzisiejszych czasach, wysoki poziom angielskiego otwiera przed nami drzwi do „globalnej wioski”. Niezależnie od tego, czy nasze ambicje leżą w sferze kariery zawodowej, edukacji, czy po prostu w chęci podróżowania i poznawania nowych kultur, angielski jest kluczem do międzynarodowej komunikacji. Dlatego też świadomość własnego poziomu znajomości tego języka jest nie tylko przydatna, ale często niezbędna.
Zrozumienie, gdzie dokładnie znajdujemy się na ścieżce nauki, umożliwia nam dostosowanie metod i materiałów edukacyjnych do naszych potrzeb. Początkujący mogą potrzebować więcej czasu na zrozumienie podstaw gramatyki i budowania słownictwa. Podczas gdy osoby na wyższych poziomach będą skupiać się na doskonaleniu płynności mówienia w złożonych wypowiedziach i zrozumieniu subtelności języka.
Określenie swojego poziomu znajomości języka angielskiego pomaga również w ustawieniu realistycznych celów i śledzeniu postępów. A to może znacząco zwiększyć motywację do nauki. No dobrze! Czas na poziomy znajomości angielskiego!
Poziom A1 – początkujący
Na tym poziomie Twoja znajomość angielskiego jest dopiero w fazie rozwoju, ale już umożliwia Ci podjęcie pierwszych prób komunikacji. Bo przecież nigdy nie jest za wcześnie. Ten poziom to fundament, na którym będziesz budować swoją dalszą naukę – rozszerzając słownictwo, gramatykę i umiejętności komunikacyjne.
Pamiętaj, każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Oto co możesz, posługując się angielskim na tym poziomie:
Rozumiesz proste zdania i polecenia, o ile są one wypowiadane powoli i wyraźnie.
Potrafisz rozpoznać i zrozumieć proste wypowiedzi i słowa. Zrozumiesz napisy na znakach informacyjnych, plakatach czy w bardzo krótkich tekstach. Są to zazwyczaj informacje, które dotyczą Cię bezpośrednio lub są związane z życiem codziennym.
Jesteś w stanie zadawać i odpowiadać na podstawowe pytania: jak masz na imię, skąd pochodzisz, co posiadasz, czy kim są Twoi znajomi. Zapytasz również o takie rzeczy jak cena, kolor czy dzień tygodnia.
Masz zdolność pisania prostych notatek, wiadomości lub wypełniania formularzy, gdzie wymagane są podstawowe dane osobiste. Potrafisz napisać krótką kartkę pocztową lub prostego maila, używając znanych Ci wyrażeń i fraz. Lub bez większego problemu zrobisz to z pomocą tłumacza Google.
Potrafisz korzystać z podstawowych form grzecznościowych, takich jak powitania czy pożegnania. Bez problemu powiesz dziękuję i przepraszam. Twoja umiejętność interakcji społecznych jest ograniczona, ale jesteś w stanie przeprowadzić baaaardzo prostą rozmowę.
Poziom A2 – podstawowy
Na poziomie A2 Twój poziom znajomości języka angielskiego rozwija się, umożliwiając Ci bardziej samodzielne poruszanie się w codziennych sytuacjach. Oto co potrafisz, będąc na tym etapie:
Rozumiesz podstawowe zdania i zwroty. Najczęściej te dotyczące Ciebie, Twojego życia osobistego oraz najbliższego otoczenia. Twój poziom zrozumienia będzie wyższy, w sytuacjach gdy rozmówca mówi powoli i wyraźnie.
Potrafisz czytać krótkie, proste komunikaty i teksty. Zrozumienie ogólnego sensu prostych notatek, e-maili czy ogłoszeń nie sprawia Ci już problemu. Jesteś również w stanie wyszukać konkretną, potrzebną informację w prostych materiałach, takich jak rozkłady jazdy czy instrukcje.
Możesz komunikować się w prostych i rutynowych zadaniach wymagających bezpośredniej wymiany informacji. Poradzisz sobie z prostymi sytuacjami podróżniczymi, takimi jak rezerwacja hotelu czy zamówienie jedzenia w restauracji. Potrafisz również opowiedzieć o swoim życiu osobistym, rodzinie, pracy lub hobby.
Jesteś w stanie pisać krótkie notatki i proste wiadomości tekstowe na znane tematy z codziennego życia. Możesz napisać proste e-maile, wyrażając podziękowania lub prosząc o informacje.
Poziom angielskiego A2 oznacza, że Twój angielski jest wystarczająco rozwinięty, by poradzić sobie w prostych, codziennych sytuacjach. Twoja zdolność posługiwania się językiem angielskim jest coraz większa, co pozwala na trochę swobodniejsze interakcje. Będąc na tym poziomie dążysz do poziomu angielskiego B1, na którym poradzisz już sobie w większości sytuacji komunikacyjnych.
Poziom B1 – komunikatywny
Poziom języka angielskiego B1 oznacza, że zaczynasz czuć się pewniej w komunikacji w języku angielskim.
Wykraczasz poza proste zdania zagłębiając się w bardziej skomplikowane tematy. Nie jesteś już zupełnym świeżakiem. Zaczynasz odkrywać, jak używać języka w praktyczny sposób.
Na poziomie B1 potrafisz już swobodnie radzić sobie w typowych, codziennych sytuacjach. Możesz iść na zakupy, konferencję czy spotkanie i formułować przejrzyste wypowiedzi. Opowiedzenie o swoich planach na weekend czy podsumowanie projektu nie przysporzy Ci większych trudności.
Jeśli chodzi o słuchanie, jesteś w stanie zrozumieć główne punkty, gdy ktoś mówi jasno i na tematy, które są Ci znajome – na przykład w szkole, pracy czy podczas spotkań ze znajomymi. Możesz także śledzić fabułę ulubionego serialu, o ile mówią tam w miarę standardowym tempie.
Twoje umiejętności pisania również się rozwinęły. Możesz napisać prosty, ale zrozumiały tekst na tematy, które Cię interesują. Napisanie eseju czy krótkiej recenzji przeczytanej książki lub obejrzanego filmu to coś, co już potrafisz.
Chociaż czasami jeszcze popełniasz błędy, na poziomie B1 zaczynasz używać angielskiego dużo bardziej samodzielnie. Potrafisz konstruować bardziej skomplikowane zdania i czujesz się pewniej w używaniu podstawowych struktur gramatycznych. Twój zasób słów rośnie i coraz rzadziej brakuje Ci języka… w ustach.
Osiągając poziom B1, otwierasz przed sobą drzwi do jeszcze większej płynności w komunikacji i do eksplorowania języka angielskiego na nowych, bardziej zaawansowanych poziomach. A to dopiero początek fascynującej podróży!
Nasze Lektorki i Lektorzy gotowi są pomóc Ci na każdym poziomie nauki angielskiego
Małgosia M.
Ksenia
Gana
Poziom B2 – średnio zaawansowany
B2 to poziom, na którym Twój poziom znajomości angielskiego osiąga stopień, który umożliwia Ci płynną i spontaniczną komunikację. Jesteś w stanie wyrażać swoje myśli z większą precyzją i zrozumieć złożone teksty. Poradzisz też sobie w większości sytuacji zawodowych lub podczas podróży w krajach anglojęzycznych. Oto, co charakteryzuje poziom B2.
Z łatwością rozumiesz główne idee złożonych wypowiedzi na zarówno konkretne, jak i abstrakcyjne tematy. W tym dyskusje techniczne w Twojej dziedzinie specjalizacji. Możesz śledzić większość filmów i programów telewizyjnych bez większego wysiłku. No dobra. Czasami napisy po angielsku bywają jeszcze pomocne.
Jako osoba posługująca się angielskim na poziomie B2 czytasz z łatwością dłuższe artykuły i raporty. Jesteś w stanie zrozumieć teksty specjalistyczne, nawet jeśli nie są one bezpośrednio związane z Twoją specjalizacją.
Komunikujesz się z naturalnością i płynnością, co pozwala na swobodne interakcje z native speakerami. Bez napięcia dla żadnej ze stron. Potrafisz wyrazić swoje opinie, przedstawić argumenty oraz negocjować w bardziej złożonych i specjalistycznych tematach. Możesz uczestniczyć w dyskusjach i przedstawiać własne stanowisko.
Piszesz jasne, szczegółowe teksty na różnorodne tematy. Potrafisz wyrazić swoje opinie, przedstawić zalety i wady różnych opcji oraz pisać eseje lub raporty. Twoje pisanie jest wystarczająco zorganizowane i spójne, by czytelnik mógł łatwo podążać za Twoim przekazem.
Na poziomie B2 posiadasz solidne fundamenty, które pozwalają na efektywne funkcjonowanie w środowisku anglojęzycznym. Również w kontaktach towarzyskich.
Twoje umiejętności językowe są wystarczająco rozwinięte, aby poradzić sobie z większością wyzwań komunikacyjnych, zarówno w życiu codziennym, jak i profesjonalnym. Kontynuacja nauki i praktyki na tym poziomie przybliża Cię do osiągnięcia pełnej biegłości w języku angielskim.
Poziom C1 – zaawansowany
Na poziomie C1 Twoja znajomość języka angielskiego pozwala na płynne i efektywne komunikowanie się w szerokim zakresie sytuacji, zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Jesteś w stanie wykorzystać język w sposób zróżnicowany i elastyczny.
Rozumiesz dłuższe wypowiedzi i wykłady, a także potrafisz śledzić złożone argumenty, nawet jeśli nie są one prezentowane w jasny sposób. Jesteś w stanie rozumieć większość wiadomości telewizyjnych, filmów i innych form mediów bez większego wysiłku. I wychwytując subtelne niuanse.
Czytasz z łatwością długie i wymagające teksty, rozpoznając ich ukryte znaczenia. Potrafisz zrozumieć złożone instrukcje techniczne, badania naukowe, a także współczesną literaturę. W tym metaforyczny i stylistyczny język.
Wyrażasz się płynnie i spontanicznie bez wyraźnego poszukiwania słów. Używasz języka elastycznie i skutecznie w życiu społecznym, akademickim i zawodowym. Potrafisz formułować jasne, dobrze zbudowane wypowiedzi na złożone tematy.
Piszesz jasne, dobrze zbudowane teksty na różne tematy, wykazując umiejętność kontrolowania formy, treści i stylu. Tworzysz eseje, raporty czy artykuły. Przy okazji skutecznie argumentując za przyjętą tezą lub przedstawiając przekonujące kontrargumenty. Twój język angielski cechuje bogactwo językowe, różnorodność struktury zdań oraz adekwatność do celu i adresata.
Uczestniczysz w rozmowach i dyskusjach z native speakerami z naturalnością i komfortem. Potrafisz wyrażać się w sposób precyzyjny, różnicować znaczenie i unikać nieporozumień. Nawet w najbardziej złożonych wypowiedziach i nieprzewidzianych sytuacjach. Jesteś w stanie skutecznie i z taktem negocjować, przekonywać, radzić sobie z trudnymi tematami, dostosowując język do kontekstu i odbiorcy.
Na poziomie C1 Twoja biegłość językowa umożliwia Ci kompleksowe i zaawansowane korzystanie z angielskiego w praktycznie każdej sytuacji. Możesz czerpać z literatury oraz mediów w ich oryginalnej formie. Możesz także występować na scenie, konferencjach i warsztatach czując się komfortowo.
Ten poziom otwiera przed Tobą szerokie możliwości zarówno w kontekście osobistym, jak i zawodowym, pozwalając na pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą znajomość języka angielskiego.
Poziom C2 – pełna biegłość językowa
C2 to poziom, na którym osiągasz najwyższą możliwą biegłość w języku angielskim. Twoja znajomość języka jest na tyle zaawansowana, że możesz z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co usłyszysz lub przeczytasz. Można powiedziesz, że jesteś w 100% dwujęzyczny.
Potrafisz podsumować informacje z różnych źródeł, przedstawiając argumenty oraz opinie w spójny i przekonujący sposób. Twoja znajomość języka pozwala na płynne, spontaniczne i precyzyjne wyrażanie się bez najmniejszego wysiłku.
Rozumiesz praktycznie wszystko, co słyszysz. I to z łatwością. Obejmuje to najbardziej złożone wypowiedzi. Na tym poziomie komunikujesz się w zasadzie jak native speaker.
Bez trudu rozumiesz wszystkie formy pisemne, włącznie z abstrakcyjnymi, strukturalnie złożonymi tekstami, takimi jak instrukcje techniczne, skomplikowane teksty prawnicze, literackie i inne. Twoje zrozumienie jest głębokie, nawet gdy tekst jest bogaty w idiomatyczne wyrażenia i niekonwencjonalne użycie języka.
W większości sytuacji komunikacyjnych wyrażasz się spontanicznie, bardzo płynnie i precyzyjnie, różnicując nawet najdrobniejsze niuanse znaczeniowe. Twoje umiejętności pozwalają na efektywną komunikację w każdej sytuacji. Potrafisz używać języka elastycznie i przede wszystkim skutecznie.
Piszesz klarownie i płynnie – nawet stylistycznie zaawansowane teksty. Twoje teksty mogą zawierać złożone argumentacje, wyrafinowane analizy oraz wykazywać głębokie zrozumienie tematu. Jesteś w stanie pisać w sposób zorganizowany i spójny, z zachowaniem odpowiedniej struktury i logiki.
Interakcja społeczna odbywa się bez wysiłku, nawet w najbardziej złożonych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Potrafisz dostosować styl i ton wypowiedzi w zależności od okoliczności. Twoje umiejętności pozwalają na w pełni swobodne posługiwanie się danym językiem. W tym wypadku oczywiście angielskim.
Na poziomie C2 Twoja biegłość językowa jest porównywalna z umiejętnościami rodzimego użytkownika języka angielskiego. Pozwala to na pełne uczestnictwo we wszystkich aspektach życia, wykorzystując angielski w sposób kompleksowy i zróżnicowany. Twoje umiejętności językowe otwierają przed Tobą świat możliwości, pozwalając na swobodne poruszanie się w każdym środowisku, w którym angielski jest kluczowym narzędziem komunikacji. Jesteś jak native speaker.
Test poziomujący – sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego
A teraz cytując klasyka: truskawka na tym językowym torcie.
Przygotowaliśmy dla Ciebie test, który pomoże precyzyjnie określić Twój aktualny poziom znajomości języka angielskiego zgodnie ze skalą CEFR.
Sprawdź, na jakim poziomie jesteś: https://talkersi.pl/test-jezyka-angielskiego/
Podsumowanie
Przez zrozumienie, na jakim poziomie znajomości języka angielskiego jesteś – możesz lepiej dostosować metody nauki, wybrać odpowiednie materiały i kursy oraz dobrać intensywność nauki. Te wszystkie elementy znacząco wpłyną na efektywność i szybkość Twojej nauki.
Poprzez zrozumienie kluczowych umiejętności wymaganych na każdym poziomie – od słuchania i czytania, przez mówienie, aż po pisanie – wiesz czego możesz oczekiwać i co musisz osiągnąć, aby przejść na wyższy poziom biegłości języka angielskiego.
Pamiętaj! Każdy poziom CEFR jest kolejnym krokiem w podróży językowej, a ostateczne osiągnięcie poziomu C2 jest realnym celem, który otwiera przed Tobą nowe, niekończące się możliwości w zakresie komunikacji, kariery i osobistego rozwoju.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak określić poziom znajomości angielskiego w CV? Czyli poziomy znajomości języka angielskiego a nowa praca.
Pracodawcy często szukają kandydatów z określonymi umiejętnościami językowymi, więc ważne jest, by precyzyjnie określić swój poziom znajomości języka angielskiego w CV.
Najlepiej użyć do tego skali CEFR, która dzieli znajomość języka na poziomy od A1 (początkujący) do C2 (biegły).
Jeśli nie jesteś pewien, jak określić swój poziom angielskiego, nasza szkoła językowa Talkersi oferuje idealne rozwiązanie. Możesz samodzielnie wykonać test poziomujący, który pomoże Ci dokładnie określić poziom znajomości języka.
Test jest dostępny pod linkiem: https://talkersi.pl/test-jezyka-angielskiego/.
Jest to doskonały sposób, by upewnić się, że informacje w Twoim CV są dokładne i odzwierciedlają rzeczywisty poziom Twojej znajomości angielskiego.
Ile czasu zajmuje osiągnięcie poziomu B2?
Osiągnięcie poziomu B2 w języku angielskim może zająć różną ilość czasu. W zależności od kilku rzeczy, takich jak:
Twoje wcześniejsze doświadczenie z językiem
czas, który poświęcasz na naukę
metody, które wybierasz
Zwykle mówi się, że potrzebujesz gdzieś między 500 a 650 godzin nauki, jeśli zaczynasz od zera.
Ale pamiętaj, że to tylko ogólny szacunek. Jeśli wciągniesz się w naukę na całego, możesz szybciej zauważyć postępy. Kluczem jest regularność i próbowanie różnych sposobów nauki – nie tylko z podręczników, ale też przez rozmowy, oglądanie filmów czy nawet granie w gry po angielsku. Im bardziej angażujesz się w język, tym szybciej będziesz się uczyć. Więc, jeśli „coś już tam wiesz”, może Ci to zająć mniej czasu. Ważne, by trzymać się systematycznej nauki i starać się używać angielskiego jak najczęściej.
Co to znaczy pre intermediate?
Poziom „pre-intermediate” można zlokalizować na skali CEFR jako A2. To znaczy, że już wykraczasz poza absolutne podstawy (A1), ale jeszcze pracujesz nad osiągnięciem niezależności językowej, którą oznacza poziom B1.
Na poziomie A2 rozumiesz zdania i często używane wyrażenia związane z najważniejszymi obszarami (np. bardzo podstawowe informacje o sobie i rodzinie, zakupy, praca, bliskie otoczenie). Zaczynasz się komunikować w prostych zadaniach wymagających bezpośredniej wymiany informacji na znane tematy. Potrafisz też opisać w prosty sposób aspekty swojego codziennego życia.
W praktyce, będąc na poziomie pre-intermediate, jesteś w stanie poradzić sobie w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych, rozumiesz proste teksty i potrafisz opowiadać o sobie oraz swoich doświadczeniach w sposób prosty. To dobry fundament, który przygotowuje Cię do dalszego rozwoju w kierunku bardziej płynnej i swobodnej komunikacji na poziomie B1 (intermediate).