Rozmowa o pracę po angielsku - jak się do niej przygotować?
Przejdź do treści

Rozmowa o pracę po angielsku – jak się do niej przygotować?

Rozmowa o pracę po angielsku – jak się do niej przygotować?

Poznaj skuteczne sposoby, dzięki którym Twoja rozmowa kwalifikacyjna po angielsku zakończy się sukcesem

Zmiany ekonomiczne na świecie stawiają przed nami moc wyzwań! Jednym ze sposobów na radzenie sobie z nimi jest zwiększenie swojej wartości jako pracownika. To bezpośrednio przełoży się na wyższe zarobki. A te? Na większy spokój w naszych głowach 🙂

Żeby to osiągnąć można, a wręcz należałoby, dopisać do swojego CV: znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym. Ale wiadomo, że przecież nie o samo CV chodzi. Później trzeba popisać się jeszcze tą umiejętnością na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku, co jest kluczowe dla całego procesu poszukiwania wymarzonej pracy.

Jeśli chcesz poznać skuteczne sposoby na to, jak lepiej wypaść na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku (nawet, jeśli obecnie w pracy nie masz styczności z językiem obcym) to czytaj dalej!

Co znajdziesz w tym artykule:

> O ile więcej zarabiają osoby o zaawansowanym poziomie znajomości angielskiego? 
> Rozmowa o pracę po angielsku – 5 sposobów jak się do niej przygotować
> Zwroty przydatne na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku
> Jakich pytań możesz się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Osoby znające angielski zarabiają nawet o 75% więcej

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim może znacząco zwiększyć Twoje zarobki.

Osoby dobrze znające angielski zarabiają nawet o 75% więcej od osób znających ten język tylko w podstawowym zakresie. W 2021 roku na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeanalizowano wynagrodzenia osób z różnym poziomem znajomości angielskiego.

Nie od dzisiaj wiadomo, że znajomość języka obcego (lub kilku) powoli przestaje być atutem samym w sobie, a zaczyna być koniecznością w dużej ilości branż. Dlatego wyniki tego badania nie są zaskakujące.

Osoby oceniające swoją umiejętność mówienia po angielsku na “zaawansowaną” zarabiają od 40% do nawet 75% więcej od osób z “podstawową” znajomością angielskiego. Różnica jest ogromna!

wynagrodzenia według poziomu angielskiego
Znajomość języka angielskiego, a zarobki

To co, też uważasz, że już czas dołączyć do grupy ludzi oceniających się jako “zaawansowanych”?

Odpowiedni poziom Twojej „znajomości języka obcego” na CV może znacząco wpłynąć na Twoje szanse na rynku pracy. Otwierając tym samym drzwi do lepszych stanowisk i wyższych zarobków.

Rozmowa o pracę po angielsku – 5 sposobów jak się do niej przygotować

Jeśli do tej pory nie miałeś w swojej pracy styczności z angielskim, pójście na rozmowę kwalifikacyjną w tym języku może wydawać się szaleństwem – nic bardziej mylnego! Mamy dla Ciebie 5 skutecznych sposobów, żeby się do takiej sytuacji przygotować.

Zrozumienie i umiejętność odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak „how are you”, może nie wystarczyć podczas angielskojęzycznych rozmów rekrutacyjnych. 

📺 Oglądaj i słuchaj materiałów branżowych po angielsku, nawet jeśli nie do końca je rozumiesz

materiały branżowe po angielsku
Przed rozmową kwalifikacyjną osłuchaj się z branżowym słownictwem.

Najważniejsze, czego potrzebuje Twój mózg to osłuchać się z wyrażeniami i składniami charakterystycznymi dla danej branży

W drodze do i z pracy odpal sobie podcast o odpowiedniej tematyce. Jeśli wpadnie Ci w ucho słówko, którego nie rozumiesz – sprawdź co oznacza i wyłapuj je w kolejnych wypowiedziach. W ten sposób szybciej oswoisz się z jego brzmieniem i tym, jak go używać. 

📑 Przygotuj się na różne pytania rekrutacyjne

pytania rekrutacyjne po angielsku

Na tej stronie znajdziesz bardzo wiele różnych pytań, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku, wraz z podpowiedziami jakich odpowiedzi powinieneś unikać. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pytania dotyczące Twoich zainteresowań. 

Pamiętaj, aby skupić się na tym, co naprawdę Cię pasjonuje. W ramach ćwiczeń zaangażuj w próbną rozmowę przyjaciela/członka rodziny/partnerkę/partnera – od razu poćwiczysz rozmowę o pracę po angielsku na żywo!

Jeżeli chcesz poznać więcej pojęć i zwrotów przydatnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku – przeczytaj artykuł Business English – 402 przydatne pojęcia i zwroty (nie zawsze oczywiste).

🗺 Wspomóż się mapami myśli, aby jeszcze lepiej zapamiętać słownictwo i potrzebne zwroty

mapy myśli

Na większości rozmów segmenty, o których rozmawiasz z rekruterem się powtarzają. Są to pytania o wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, mocne strony, hobby. Zbuduj sobie mapę myśli opartą o te segmenty i dodaj do niej informacje o firmie (warto, żebyś wykazał się znajomością potencjalnego przyszłego miejsca pracy). 

Pozwoli Ci to poukładać sobie różne informacje i ułatwi udzielenie odpowiedzi już w trakcie trwania “job interview”.

🙋🏼‍♀️ Umów się na zajęcia z lektorem 1:1

lekcja angielskiego indywidualna

W Talkersach dobieramy lektorów pod zainteresowania kursantów. Jeśli pracujesz w księgowości i potrzebujesz osoby do rozmawiania na “księgowe” tematy – nie ma sprawy! Znajdziemy dla Ciebie odpowiednią osobę, która ma bogate słownictwo i wiedzę o branży, która Cię interesuje. 

Z Twoim lektorem możesz również przećwiczyć na żywo rozmowę o pracę po angielsku, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę, że biegła znajomość angielskiego staje się standardem podczas rozmów kwalifikacyjnych. Praktykowanie scenariuszy rozmów z lektorem może znacząco pomóc w przygotowaniach. Z Twoim lektorem możesz również przygotować się do prezentacji.

🤜🏼🤛🏼 Weź znajomego i umów się na lekcje 2:1

lekcja angielskiego w parze
Photo: Emma Dau

Ta opcja jest świetna z dwóch powodów! Po pierwsze – oszczędzacie pieniądze (duety w Talkersach są tańsze dla każdej osoby, niż zajęcia indywidualne). 

A po drugie – jeżeli namówisz na takie zajęcia znajomego z pracy, to zyskujesz kolejną osobę z którą możesz ćwiczyć specyficzne, branżowe słownictwo! Zarówno na zajęciach, jak i po nich – może raz w tygodniu zdzwaniajcie się na 30 minut na firmowe ploteczki? 

Zwroty przydatne na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku

Jeżeli już się odważyłeś, wziąłeś byka za rogi i dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę po angielsku… to serdeczne gratulacje!

Ostatnia prosta to przygotowanie sobie paru fajnych zwrotów, którymi podkreślisz swoją znajomość angielskiego przy rekruterze. Nie chcemy, żeby te zwroty były zbyt skomplikowane, żeby nie brzmiały sztucznie, ale zależy nam na tym, żebyś pokazał coś więcej, niż “I think” i “I want”. 

Poniżej wyselekcjonowaliśmy dla Ciebie 11 zwrotów, które na pewno przydadzą Ci się podczas rozmowy o pracę! Uzupełnij te przykładowe odpowiedzi, tak aby były zgodne z Twoim doświadczeniem i pozwoliły Ci zaprezentować się z jak najlepszej strony.

1. In my previous position I was responsible for… 
Na moim poprzednim stanowisku byłem odpowiedzialny za…

2. I’m good at multitasking, because…
Jestem dobry w multitaskingu, ponieważ…

3. I perform well under pressure…
Dobrze radzę sobie pod presją…

4. My strengths are / is my ability to solve problems / at presenting / elevated communication skills… 
Moje mocne strony to zdolność do rozwiązywania problemów / umiejętność prezentowania / wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne…

5. I have worked for several companies including… 
Pracowałem dla kilku firm, w tym…

6. I successfully managed/controlled/created… 
Z powodzeniem zarządzałem/kontrolowałem/tworzyłem…

7. In my current job I carry out many important duties/tasks. 
W mojej obecnej pracy wykonuję wiele ważnych obowiązków/zadań.

8. I find that the best way for me to… 
Zrozumiałem, że najlepszym sposobem dla mnie na…

9. I’ve come to a conclusion that the only way to advance my career is by developing in this line of business. 
Doszedłem do wniosku, że jedynym sposobem na rozwój mojej kariery jest rozwój w tej branży.

10. I believe it’s fair for me to expect… 
Uważam, że mogę oczekiwać…

11. Thank you for taking your time to meet me. In case you need anything else from me, I’ll be happy to meet again. 
Dziękuję za poświęcony czas. Jeśli będzie Pan/Pani potrzebować jeszcze czegoś ode mnie, chętnie spotkam się ponownie.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej, szczególnie ważne jest, aby trzymać się angielskiego, nawet jeśli napotkasz w trakcie trudności. 

rozmowa o pracę po angielsku

Unikaj przełączania się na polski, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na odbiór Twoich umiejętności przez rekrutera. Zamiast tego, zastanów się chwilę dłużej (milczenie w niczym nie przeszkodzi) i wykorzystaj powyższe angielskie zwroty, aby poradzić sobie z sytuacją – zachowując spokój i profesjonalizm.

Pytania rekrutacyjne po angielsku, które mogą paść z ust rekrutera

Opowiedz mi o sobie – Tell me about yourself

Odpowiadając na to pytanie, staraj się skupić na aspektach zawodowych, które są istotne dla stanowiska, na które się ubiegasz. Krótko przedstaw swoje dotychczasowe doświadczenie, osiągnięcia zawodowe oraz kluczowe umiejętności. 

Możesz również wspomnieć o ostatnich projektach lub rolach, które miały duże znaczenie dla Twojej kariery. Zakończ odpowiedź, mówiąc, co Cię motywuje do pracy w danej branży lub na danym stanowisku.

Jakie są Twoje mocne i słabe strony? – What are your strengths and weaknesses?

Wybierz mocne strony, które są bezpośrednio związane z wymaganiami stanowiska, na przykład umiejętność pracy w zespole, zarządzanie projektami czy kompetencje techniczne. 

Przy słabych stronach wybierz takie, które możesz przedstawić w pozytywnym świetle, opisując, jak nad nimi pracujesz. Na przykład, możesz powiedzieć, że kiedyś miałeś problem z publicznymi wystąpieniami, ale pokonałeś to, uczestnicząc w warsztatach i regularnie występując przed zespołem.

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie? – Why do you want to work for this company?

Pokaż, że zrobiłeś swoje zadanie domowe: wspomnij o misji firmy, jej wartościach, kulturze organizacyjnej, a także o ostatnich osiągnięciach lub projektach, które Cię zainspirowały. Wyjaśnij, dlaczego te elementy rezonują z Twoimi wartościami i celami zawodowymi.

Skoncentruj się na unikalnych cechach stanowiska, które odpowiadają Twoim umiejętnościom i pasjom. Możesz poruszyć tematy takie jak możliwość rozwoju lub jak to stanowisko pasuje do Twojej obecnej ścieżki kariery.

Co lubisz w swojej obecnej pracy? – What do you like about your current job?

Zidentyfikuj aspekty swojej obecnej pracy, które cenisz najbardziej, na przykład zespół, w którym pracujesz, rodzaj projektów, które realizujesz czy umiejętności, które rozwijasz. To pokazuje, co motywuje Cię zawodowo i jakie środowisko pracy Ci odpowiada.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? – Where do you see yourself in 5 years?

Opisz swoje długoterminowe cele zawodowe, które są realistyczne i związane z branżą oraz firmą, do której aplikujesz. Staraj się pokazać, że masz ambicje i plan na swoją karierę, ale jesteś też elastyczny i otwarty na różne możliwości rozwoju w ramach firmy.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? – Why should we hire you?

Odpowiadając na pytanie „Why should we hire you?” – skorzystaj z okazji, aby podsumować swoje najważniejsze umiejętności i doświadczenia, które czynią Cię idealnym kandydatem na to stanowisko. 

Podkreśl, jak możesz przynieść wartość firmie. Opierając się oczywiście na swoich osiągnięciach i konkretnych przykładach, w których twoje działania miały pozytywny wpływ na organizację w poprzedniej pracy.

Oczywiście odpowiedzi powinny być dostosowane do Twojego osobistego doświadczenia i specyfiki firmy oraz stanowiska, o które się ubiegasz. Zgodnie z wcześniejszymi radami – przygotuj sobie na nie odpowiedzi i przećwicz przed lustrem, ze sparing-partnerem lub na lekcji z lektorem.

Może nam się “wydawać”, że te metody działają…

… ale 10 lat naszego doświadczenia w nauczaniu i niezliczone opinie naszych kursantów pokazują, że to prawda! Wszyscy są również zgodni co do tego, że najszybszym sposobem na przełamanie swoich barier przed zmianą pracy na taką z językiem angielskim, są indywidualne kursy angielskiego.

Materiał, który omawiasz z lektorem, dopasowany w 100% pod Twoje potrzeby i cele gwarantuje sukces na drodze do atrakcyjniejszej firmy, fajniejszego stanowiska i (co najważniejsze) wyższego wynagrodzenia. Więcej informacji o metodzie, dzięki której to po prostu działa znajdziesz tutaj: https://talkersi.pl/o-talkersach/

“Świetna sprawa! Dzięki nauce z Talkersami podszkolilam swój angielski dzięki czemu dostałam awans w pracy. Wcześniej uczestniczyłam w wielu kursach, natomiast żaden nie był tak efektywny jak ten – nastawiony w 100% na moje potrzeby, słabe strony które należy poprawić. Szczerze polecam, zdecydowanie inwestycja w siebie, która się opłaca 🙂” Kamila (opinia na Facebooku)

Zdanie Kamili jest nam bliskie: czas i pieniądze, które poświęcisz na rozwój swoich umiejętności językowych to inwestycja, która w niedalekiej perspektywie przyniesie długofalowy zwrot. Jeśli chcesz rozpocząć swoją drogą do zawodowego upgrade’u już dzisiaj, wypełnij formularz i odbierz promocyjną lekcję próbną.

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na kilka aspektów. Oto kilka kroków, które pomogą Ci się przygotować:

  1. Nauka specjalistycznego słownictwa: Naucz się terminologii branżowej i profesjonalnego żargonu związanego z branżą, do której aplikujesz. To pomoże Ci płynnie rozmawiać o swoich doświadczeniach i umiejętnościach.
  2. Ćwiczenie typowych pytań: Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami w rozmowach kwalifikacyjnych i przygotuj na nie przemyślane odpowiedzi. Pytania takie jak „Tell me about yourself”, „What are your strengths and weaknesses?” czy „Why do you want to work here?” są bardzo popularne.
  3. Praktyka językowa: Rozmawiaj po angielsku jak najczęściej, aby zwiększyć swoją płynność i pewność siebie.
  4. Przygotowanie odpowiedzi na trudne pytania: Zastanów się nad odpowiedziami na pytania, które mogą sprawiać trudności, takie jak opis sytuacji konfliktowej, której doświadczyłeś, oczekiwania finansowe lub wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu. Przygotowanie strategii na te pytania pomoże Ci uniknąć stresu podczas rozmowy.
  5. Zrozumienie kultury biznesowej: Kultura biznesowa może się różnić w zależności od kraju, więc warto dowiedzieć się, jakie są oczekiwania w miejscu, do którego aplikujesz. Szczególnie jeśli chodzi o etykietę rozmów kwalifikacyjnych.
  6. Mock interview: Przeprowadź próbną rozmowę z przyjacielem lub lektorem, który jest biegły w angielskim. To pomoże Ci przyzwyczaić się do formatu rozmowy i otrzymać wartościowe opinie na temat Twoich odpowiedzi i mowy ciała.
  7. Opanowanie emocji i stresu: Naucz się technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, aby móc skutecznie zarządzać stresem w dniu rozmowy.
  8. Logistyka: Upewnij się, że wiesz, gdzie i kiedy odbędzie się rozmowa, jak się tam dostać oraz ile czasu to zajmie. Jeśli rozmowa odbywa się online, sprawdź wcześniej połączenie internetowe, kamerę i mikrofon.

Odpowiednie przygotowanie nie tylko zwiększy Twoje szanse na sukces, ale także pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

Jak rekruterzy sprawdzają poziom angielskiego?

Rekruterzy mogą sprawdzać poziom znajomości angielskiego kandydatów na kilka różnych sposobów, w zależności od wymagań danego stanowiska i polityki firmy. 

Oto kilka najpopularniejszych metod:

  1. Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – Jednym z najprostszych sposobów jest przeprowadzenie całej lub części rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Rekruterzy mogą ocenić umiejętność swobodnego porozumiewania się, słownictwo, gramatykę oraz ogólną płynność wypowiedzi.
  2. Testy językowe – Niektóre firmy wymagają od kandydatów zdania specjalistycznego testu językowego. Może on obejmować różne aspekty znajomości języka, takie jak gramatyka, słownictwo, rozumienie ze słuchu czy umiejętność czytania ze zrozumieniem.
  3. Zadania pisemne – W niektórych wypadkach kandydaci mogą zostać poproszeni o napisanie eseju lub odpowiedzi na specjalne pytania co pozwala rekruterom ocenić ich umiejętności pisemne.
  4. Symulacje i scenariusze – W niektórych przypadkach, zwłaszcza na stanowiskach wymagających specjalistycznej znajomości języka, rekruterzy mogą przeprowadzać symulacje realnych sytuacji, które mogą wystąpić w pracy. Wszystko po to, aby zobaczyć, jak kandydat radzi sobie w praktyce.

Każda z tych metod ma na celu ocenę, jak dobrze kandydat poradzi sobie z komunikacją w języku angielskim w kontekście zawodowym, co jest kluczowe na wielu międzynarodowych i wymagających stanowiskach.

Jak jest po angielsku rozmowa o pracę?

Po angielsku „rozmowa o pracę” to „job interview”.

Talkersów tworzą
Ci wspaniali ludzie
IMG_1051-1-scaled
IMG_4721
93873307_511047642921846_6617146848979189760_n-1
Iryna Vadan
lektor_angielskiego_jurek
Bartosz Rozdolski
lektor_angielskiego_KSENIA
talkersiprofilowkib-15-scaled
talkersiprofilowkib-1-scaled
lektor_angielskiego_JAN
lektor_angielskiego_SYLWIA
lektor_angielskiego_LIAM
lektor_angielskiego_KATARZYNA-scaled
lektor_angielskiego_ANZHALIKA
Magda Kubit
lektor_angielskiego_RADOSLAW
ASIA-1
ZUZIA-kwadrat
SONIA-1
Nikola kopia
Magda_Talkbook_(1)
lektor_agielskiego_OLAR
lektor_angielskiego_KINGAW
lektor_angielskiego_KACPER
lektorka_angielskiego_ZOFIA
lektor_angielskiego_KASIAP
lektor_angielskiego_KAROLINAK
lektor_angielskiego_MARIA
lektor_angielskiego_ELA
lektor_angielskiego_IZABELA
lektor_angielskiego_VERONIKA
lektor_angielskiego_DOROTAC
lektor_angielskiego_IDA
lektor_angielskiego_SEBASTIANG
Franciszek Pawłowski
lektor_angielskiego_GRZEGORZ
lektor_angielskiego_AGATA
lektor_angielskiego_IGOR
lektor_angielskiego_GANA
lektor_angielskiego_MICHELINE
lektor_angielskiego_yuliya
lektor_angielskiego_KUBA
lektor_angielskiego_KATARZYNAD
lektor_angielskiego_FLORA
lektor_angielskiego_JULIAM
lektor_angielskiego_KASIAD
lektor_angielskiego_SHANARZ
lektor_angielskiego_JULIAP
lektor_angielskiego_GUNEL
lektor_angielskiego_MAHIZHA
lektor_angielskiego_MARIAR
lektor_angielskiego_AARON
lektor_angielskiego_JOSEPHINE
lektor_angielskiego_MARIAB
lektor_angielskiego_NATALIAJ
lektor_angielskiego_CHRIS
lektor_angielskiego_STEVEN
lektor_angielskiego_HUBERT
lektor_angielskiego_EVELYN
lektor_angielskiego_WERONIKAK
lektor_angielskiego_PATRYCJAM
lektor_angielskiego_CLODAGH
lektor_angielskiego_MACIEJ
lektor_angielskiego_wiola
lektor_angielskiego_ARTURC
lektor_angielskiego_OLAL
lektor_angielskiego_MALGOSIAM
lektor_angielskiego_RITA
lektor_angielskiego_JULIAT
lektor_angielskiego_kateryna
lektor_angielskiego_MARIAC
lektor_angielskiego_STEPHEND
lektor_angielskiego_AGNIESZKAJ
lektor_angielskiego_OLGA
lektor_angielskiego_ANNA
lektor_angielskiego_ZOFIAM
lektor_angielskiego_DOMINIKAP
lektor_angielskiego_JOANNAJP
lektor_angielskiego_MARKO
lektor_angielskiego_OKSANA
lektor_angielskiego_JAMEST
lektor_angielskiego_STEFAN
lektor_angielskiego_KEVIN
lektor_angielskiego_DEVON
lektor_angielskiego_VITALI
lektor_angielskiego_AGATA
lektor_angielskiego_ULA
lektor_angielskiego_MARIAS
lektor_angielskiego_KLAUDIAD
lektor_angielskiego_SERHII
lektor_angielskiego_NINA